neděle 1. září 2013

Modrá lagúna

Modrá lagúna_01Modrá lagúna (islandsky: Blaa lónið) patrí medzi najnavštevovanejšie, ľudskou rukou vytvorené, geotermálne kúpele na Islande. Nachádzajú sa v lávovom poli v Grindavíku na polostrove Reykjanes na juhozápadnej strane Islandu. Blaa lónið sa nachádzajú približne 13 km od medzinárodného letiska Keflavík a 39 km od hlavného mesta Reykjavíku. Kúpele a celý geotermálny komplex je jasne viditeľný aj na satelitných snímkach.
Ráno opúšťame kemp v Grindavíku a vyrážame na túru, ktorej cieľom je Modrá lagúna, povinná zastávka pre všetkých turistov. Čaká nás asi šesť kilometrov chôdze s odmenou na konci, v podobe úchvatného geotermálneho divu sveta. Aspoň tak mi to opísal priateľ, ktorý ma sprevádzal na mojej prvej ceste na Islande. „Voda sa do lagúny privádza z miestnej geotermálnej elektrárne. Tu sa všetko snažíme robiť v úzkej symbióze s prírodou.“ Vysvetľuje mi Kristiján, ktorý tu žije už pät rokov.
geotermalne-kupalisko-modra-lagunapred-lagunoulaguna-island
Modrá lagúna vznikla náhodne v roku 1976 počas prevádzky v neďalekej geotermálnej elektrárni. V nasledujúcich rokoch sa ľudia začali kúpať v unikátnej vode a kremičité bahno  používať ako zábaly na pokožku. Všimli si neuveriteľné zlepšenie zdravotného stavu pri kožných problémoch.
Islandské vysokoteplotné geotermálne oblasti sa nachádzajú medzi dvoma tektonickými doskami, americkou a euroázijskou. Studená morská voda sa hlboko v zemi rýchlo zahrieva a následne prechádza smerom k povrchu. Jej teplota v hĺbke menšej ako 1 km presahuje 200 °C. Teplá voda slúži na výrobu elektrickej energie. Po prechode vody turbínou, para a horúca voda prechádzajú cez výmenník tepla a ohrievajú  vodu pre domácnosti a ústredné kúrenie. Potom sa voda  privádza do lagúny pre rekreačné a liečivé využitie. Silný prítok vody obmení celý objem lagúny asi za dva dni.
blue-lagoon2
Po štrkovej ceste zdolávam kopec Porbjarnarfell, ktorý meria niečo vyše 240 metrov a oddeľuje od seba Grindavík a lagúnu. Je jasné slnečné počasie a tak sa nám za odmenu ponúka na kopci krásny výhľad na celú krajinu. „Pozri“ vraví Kristiján a ukazuje mi Modrú lagúnu a v diaľke  20 km vzdialený Keflavík. Už sa neviem dočkať liečivej vody s farbou tyrkysového mlieka.
K vstupnej budove sme sa dostali po 200 m kľukatom chodníku lemovanom násypmi z lávových kameňov. Akoby nás sama príroda chcela previesť cez svoje bludisko. Vstupné je na naše finančné pomery dosť vysoké. Cena vstupného sa pohybuje od júna do augusta okolo 40 EUR pre dospelého. Dieťa do 13 rokov má vstup zdarma. V ponuke sú aj balíčky welnes služieb, kde sa ceny šplhajú k stovkám eur. Pri príchode nám k čipovému náramku štedro priložili aj tester sprchového gélu a telového mlieka. V hlavnom areáli sú okrem obyčajného kúpania k dispozícii dve rôzne sauny, umelý vodopád a kozmetická maska na tvár a ramená. Mimochodom bazén nie je celkom priliehavé slovo. Do vody sa síce vstupuje po schodíkoch a menšie kruhové bazény sú vydláždené, no všade inde tvorí podložie aj okraje prírodný materiál. Biele blato sme objavili  pri okraji bazénov vedúcim k saunám. Blato, teda maska je schovaná v drevených, akoby zamrežovaných nádobách. Na nabratie masky je k dispozícii úzka lyžica, ktorú prepcháte cez medzery medzi drevenými latkami. Biele blato má konzistenciu od jemnej kaše až po väčšie kamienky.  Po absolvovaní polhodinovej bahennej kúry ma štípe celá tvár a neúnavne si šúcham podráždené oči. Moje problémy ihneď zaregistroval miestny plavčík, oblečený v oranžovom odeve s otázkou, či je všetko v poriadku a nepotrebujem pomoc.
Blue_Lagoon_Iceland_3v-lagune_7
Teplá voda je bohatá na minerály, ako je oxid kremičitý a síra. Kúpanie v Modrej lagúne je pokladané za veľmi prospešné hlavne pre ľudí, ktorí trpia kožnými chorobami. Bahno bohaté na liečivé minerály sa využíva na poskytovanie bahenných zábalov a masiek na tvár. Teplota vody sa pohybuje v rozmedzí 37-39 °C. Ako sa v nej pohybujem, prechádzam z vlažných oblastí do horúcich. V kúpeľoch sa nachádza aj výskumné a vývojové centrum, ktoré hľadá ďalšie možnosti liečby kožných ochorení pomocou minerálnej vody. Kvalita vody sa pravidelne monitoruje, minimálne raz za štrnásť dní počas celého roka. Sleduje sa aj výskyt rôznych typov baktérií. Islanďania dbajú až neuveriteľne na hygienu a hostia sa s úplnou samozrejmosťou vždy pred kúpaním a po ňom osprchujú.
v-lagune_nightPomaly sa nám nad hlavami začal znášať súmrak a ja som mal v chuchvalcoch pary pocit úplného pokoja a samoty. Zrazu mi na tvár začali dopadať ľadové kvapky vody. Prišiel čas rozlúčiť sa s týmto úchvatným miestom uprostred prírody.
Exkluzívne vzorky drahej kozmetiky som poctivo vyskúšal a pri odchode si kúpil na pamiatku aspoň vtipný vikingský hrnček.

0 komentářů:

Okomentovat