neděle 1. září 2013

Srdce Talianska bije v Toskánsku

Toskansko_03Renesančné Taliansko bolo rajom umelcov, mysliteľov i vynálezcov. Ľudia začali znovu objavovať myšlienky starých Grékov a Rimanov. Pozerali sa na svet okolo seba novým pohľadom nespútaným tisícročnou nadvládou cirkevných dogiem. Jedným zo stredísk vtedajšieho vzdelania bolo Toskánsko. Región je právom označovaný za “srdce“ Talianska.  Je to kraj, ktorý oslavujú umelci a básnici, kolíska talianskeho jazyka.Toskansko_05Kraj s nádhernou prírodou a krásnym pobrežím a predovšetkým veľkým množstvom unikátnych  historických pamiatok vo Florencii, Pise, Siene, Lucke a na mnohých ďalších miestach. Charakteristický je pestovaním hrozna. V tunajších viniciach dozrieva víno, preslávené svojou kvalitou ako Chianti, Brunello a ďalšie známe odrody. Názov kraja má svoje korene ešte v staroveku z názvu Tusci, označujúci kmeň Etruskov, jedného z predchodcov starých Rimanov. Okrem relaxu pri mori ponúka liečivé kúpele ako sú Motecatini Terme alebo Bagni di Lucca. Toskánsko je kraj preslávený umením, históriou, vínom a pôsobivou prírodnou scenériou. Mestá sú často obklopené etruskými hradbami. Krásne paláce svedčia o bohatstve tohto kraja a stredoveké radnice ukazujú na odvekú tradíciu demokracie a samosprávy.
Elba
Elba
Leží v strede Apeninského polostrova. Toskánske brehy sú obmývané na severe Ligurským morom a na juhu Tyrhénskym morom. Súostrovie sa skladá zo siedmych hlavných ostrovov a z ďalších menších ostrovčekov, z ktorých niektoré sú len skaly vyčnievajúce z mora. Najväčším ostrovom je Elba. Ďalšími toskánskymi ostrovmi sú Pianosa, Montecristo, Giglio, Giannutri. Obľúbenými prímorskými letoviskami sú napríklad Viareggio alebo Forte dei Marmi.
Florencia
Florencia
Za renesancie sa umeleckou špičkou stalo hlavné mesto Florencia, ktorá dodnes láka tisíce turistov svojimi galériami s najväčšou kolekciou talianskeho renesančného umenia, pôvabným mostom Ponte Vecchio s obchodíkmi zlatníkov, dómom s baptistériom, gotickým kostolom Santa Croce a ďalšími pamiatkami. Prakticky v každej časti sa nachádza historická budova či iný umelecky hodnotný monument. Umelecký dojem dotvárajú početné divadlá, kiná a originálne reštaurácie či kaviarne. Florencia je rodiskom mnohých slávnych umelcov a objaviteľov.
Florencia_obrazaren_Uffizi
Obrazáreň Uffizi – Florencia
Obrazáreň Uffizi a socha Davida sú asi najväčšie turistické lákadlá. Nájdete tu slávny Duomo Santa Maria del Fiore čiže dóm Panny Márie Kvetnej s priľahlým baptistériom, hrobky tých najslávnejších z rodu Mediciovcov v chráme svätého Lorenza alebo námestí Piazza della Signoria s ďalším Florentským klenotom Palazzo Vecchio čiže Starou radnicou. Florencia dala Európe renesanciu a finančnému svetu podvojné účtovníctvo. Jej bohatstvo, ktoré umožnilo vznik kultúrnych pokladov nevyčísliteľnej hodnoty, nebolo náhodné. Po stáročia tu rozkvitali remeslá, obchod a o niečo neskôr aj prvé bankové domy. Florentský tovar a na prvom mieste florentské súkno ovládlo Európu.
Pisa
Šikmá veža v Pise
Pisa dokázala v stredoveku využiť cesty do zámoria k obohateniu mestskej pokladnice ale aj vzdelanosti a kultúry. Dôkazom toho sú stavby v centre mesta, z ktorých najznámejšia je určite Šikmá veža na Campo dei Miracoli “námestie Zázrakov”.
Arezzo patrí k najbohatším toskánskym mestám, ktoré prosperuje výrobou šperkov. Medzi jedinečné pamiatky tohto mesta patria fresky v kostole S. Francesco.
Vinci_01
Vinci
V kopcoch, medzi Florenciou a Pisou nájdeme aj malé nenápadné mestečko Vinci, ktorého meno pozná dnes snáď každý. Dalo svetu jedného z najväčších renesančných géniov. Práve odtiaľ pochádza Leonardo da Vinci, vzor všestrannosti a nadanosti dávnych vedcov a vynálezcov. Od jeho čias sa mestečko príliš nezmenilo. Dodnes mu dominuje opevnený hrad z diaľky pripomínajúci loď, okolité svahy hory Montealbano zarastené vinicami a olivovými hájmi. Tunajší olivový olej a víno Chianti sú preslávené široko ďaleko. Niet divu, že tu mladý Leonardo nachádzal inšpiráciu a tiež sa tu naučil milovať prírodu. Osada pamätá osídlenia Etruskov a príchod Rimanov. Stála teda už v čase, keď antickí myslitelia prichádzali na veci, ktoré o tisíc rokov neskôr ľudia ako Leonardo s údivom objavovali znova.
Siena_Toskankso_01
Siena
Mnoho ľudí dáva prednosť Siene pred Florenciou. Sienský dóm patrí k najúžasnejším dómom na svete.  Pôvodne mal byť ešte väčší, ale morová rana v roku 1348 zdecimovala obyvateľstvo natoľko, že sa od odvážnych plánov nakoniec upustilo. Interiér Sienského dómu má bohato zdobené stropné maľby, fresky po stenách a mozaiky na podlahách. To všetko rámuje farebný mramor v krémovo bielej a zelenej. Úplným skvostom je potom Libreria Piccolomini, zdobená knižnica v ľavej lodi. Založil ju pápež Pius III., ktorý sem premiestnil vzácne zväzky z odkazu svojho strýka pápeža Pia II. Knižnica sa dodnes radí k sienským pokladom, aj keď sa tu vystavuje len zlomok najvzácnejších kníh. Jej steny zdobia zlatom pretkávané pestrofarebné fresky Bernardina Pinturicchio zachytávajúce vrcholné okamihy životnej dráhy Pia II. až k jeho poslednej ceste do Ancony. Pred dómom sa týči vysoký stĺp a na ňom je vlčica s dvoma dojčatami, Romulom a Remom. Námestie Piazza del Campo, pripomína svojím tvarom a sklonom rímsky amfiteáter. Jedinečným je v Siene predovšetkým Palio. Tieto preteky na
Siena_Palio
Preteky Palio – Siena
námestí Il Campo sa konajú dvakrát do roka, 2. júla a 16. augusta na uctenie Panny Márie. Preteky majú korene v hlbokom stredoveku. Desať sienských mestských častí, takzvaných Contrada, zastúpených jedným jazdcom, súperia v zbesilom závode po udupanej hline na dlažbe námestia o hodvábnu koruhvu palio. Kone trikrát obehnú obvod námestia neuveriteľnou rýchlosťou. Vyhrať môže aj kôň bez jazdca. Závod pripúšťa všetky formy boja s výnimkou jediného pravidla, jazdec sa nesmie dotknúť oťaží cudzieho koňa. V tom čase sem prichádzajú desaťtisíce turistov.
Volterra_Toskansko
Volterra -Toskánsko
Volterra stojí na vysokom kopci. Nech sa k nej blížite z ktorejkoľvek strany, týči sa nad vami do neuveriteľnej výšky. Jej hradby a mohutná pevnosť, ktoré dodnes slúžia ako väzenie pre ťažkých zločincov, z nej urobili takmer nedobytné mesto. Tunajšie Piazza dei Priori je najzachovalejšie stredoveké námestie v Toskánsku a miestne Palazzo je zase najstaršie magistrátne sídlo a stalo sa vzorom pre ešte mohutnejšiu stavbu Palazzo Vecchio vo Florencii. Miestne Múzeum Etruskov  obsahuje jedinečnú kolekciu šiestich obdivuhodne zachovalých pohrebných urien vyrezávaných z alabastru alebo sopečného tufu s reliéfmi na stenách a poklopoch. Múzeum alabastru uchováva umelecké predmety z priebehu troch tisícročí. Dielne a predajne predmetov z alabastru tu nájdete doslova na každom kroku.
Či už si domov z návštevy po Toskánsku priveziete klobásu z diviaka alebo jemné biele, bude vám jasné, že tým váš vzťah k tejto krajine uprostred Talianska nekončí. Toskánsko nie je miesto, kam sa človek nevracia.
Galéria

0 komentářů:

Okomentovat