neděle 1. září 2013

Jamajka – krajina Reggae, chlebovníka a marihuany

Jamaika_01Jamajka leží v Karibskom mori, približne 145 km južne od Kuby v hurikánovom pásme Atlantického oceánu. Jeho pôvodní obyvatelia Taínovia pomenovali ostrov Xaymaca, čo znamená „krajina dreva a vody“ alebo „krajina prameňov“. Predtým to bola španielska dŕžava známa ako Santiago, neskôr sa stala britskou korunnou kolóniou Jamaica. V súčasnosti je členom Britského spoločenstva národov.
Každý rok sem chodieval aj spisovateľ Lan Fleming, ktorý v tomto nádhernom prostredí  napísal všetkých štrnásť slávnych príbehov o tajnom agentovi 007, Jamesovi Bondovi.
Rastaman_01Náš minibus brzdí a obchádza muža, ktorý jazdí  stredom cesty na horskom bicykli. Nie je to obyčajný cyklista. Tento má vlasy spletené do mnohých hrubých, po pás dlhých kučer a z hnedej tváre sa na mňa usmieva pár veselých očí a ústa si bez prestávky nôtia radostnú melódiu. V rýchlosti vystrkujem k cyklistovi ruku so zovretou päsťou. Na Jamajke je týmto gestom väčšinou povedané všetko. “Bless you, rasta!” Kričím na neho a muž mi na môj pozdrav odpovedá rovnakým gestom.
Mesto_Black River
Black River je malé, ospalé trojtisícové mestečko. Človeka tu prekvapí všadeprítomná pohoda, ktorá lezie priamo pod kožu a westernová architektúra. Mestečko dostalo meno podľa čiernej rieky, ktorá ním preteká. Jeho názov pochádza ešte z čias španielskych dobyvateľov. Dojem atramentovo čiernej vody vytvára hrubý nános bahna a hnilobných rašelín na riečnom dne. Nájdete tu starý hotel Waterloo, prvý dom v histórii Jamajky, kam bola zavedená elektrina. Je z neho vidieť na staré vraky lodí a v diaľke mám pôvabný kraj.
Hotel_Waterloo_Black_River_Jamaika
Vzduch tu vonia ananásom a z reproduktorov pouličných predavačov sa všade ako jarný vánok rozlieha veselé reggae.Tu životu chýba dimenzia zhonu, nejako sa tu nepatrí behať po uliciach, nervózne trúbiť, pchať sa do taxíkov a autobusov či handrkovať sa na trhoch. Zo susedného baptistického kostola mi k ušiam doliehajú gospelové piesne.
Málokto vie, že ostrov drží prvenstvo v Guinnessovej knihe rekordov v počte svätostánkov na kilometer štvorcový. Následkom prelínania rôznych náboženských vplyvov oslavujú potomkovia otrokov kresťanských svätcov s rovnakou úctou a vášňou s akou ich predkovia uctievali svojich bohov v Afrike. Absolútne najrozšírenejším náboženstvom  je kresťanstvo, ale najznámejšie náboženstvo spojované s Jamajkou je rastafariánstvo. To sa vyznačuje napr. vegetariánstvom, odporom k medicíne a nosením dredov a pletených rasta čapíc.
Great Morras
Great Morras predstavuje 320 km2 močiarov. Tento nevšedný kraj je domovom veľkého počtu rôznych druhov  vtáctva. Okrem komárov, volaviek, plameniakov či kačíc tu uvidíte aj kolibríky, ktoré Jamajčania povýšili na symbol svojej krajiny. V tejto oblasti sa môžete stretnúť aj s krokodílmi. Dodnes tu žijú vo voľnej prírode, ale nemilosrdné ilegálne zabíjanie v dôsledku bezohľadnej honby za ich kožou spôsobilo pokles ich populácie na dvesto kusov. Srdce sa mi zastaví hrôzou v momente, keď sa na hladine pri našom člne objaví štvormetrový krokodíl a Tyron ho len tak pohladil po hlave! “To je George,” vysvetľuje mi sprievodca a hodí do veľkej tlamy obrieho plaza niekoľko rýb.
YS-Falls_Jamaika
Za najkrajšie vodopády na ostrove sa považujú YS Falls uprostred dažďového pralesa vzdialené len malý kúsok od Black River. Netradičné pomenovanie vodopádov pochádza ešte z čias, keď boli ich vlastníkmi sir Yates a kapitán Scott. Z iniciálok ich mien tak vznikol názov YS. Pozemok, na ktorom leží, je súkromným pozemkom.
V srdci džungle ako by z neba padali kaskády vody obklopené orchideami. Toto miesto dýcha zvláštnou mystikou. Práve toto tajomné spojenie s prírodou robí Jamajčanov tak šťastnými.
Treasure Beach
Treasure Beach je romatická rybárska pláž turistami takmer nepoznaná. Oblasť je chránená pred dažďom pohorím Santa Cruz, takže sa tu nevyskytuje typická zeleň na akú je človek na Jamajke zvyknutý. Rastú tu len samé akácie a kaktusy. Človek tu môže mať pláž len pre seba, langusty, homáre, ryby, všetko čerstvo ulovené a skoro zadarmo. Rybári založili na pláži obrovskú vatru a priniesli dnešné úlovky. Naporciovali barakudy, kraby a malé murény a spoločne s chlebovníky ich vložili do hromady žeravého popola. Na ryby sme si museli počkať, kým chlebovníky boli hotové za pár minút. Ich zelená kôra zhnedla a popraskala a to bol najvyšší čas vybrať ich z uhlíkov.
Jamajsky rum_01
V údolí Siloah stojí továreň, kde sa od roku 1749 vyrába slávny jamajský rum. Tradičný rum má číru karamelovú farbu a obsahuje len 40 percent alkoholu. Čím dlhšie sa skladuje, tým je pre čuchové i chuťové bunky príjemnejší. Ten najkvalitnejší zreje v sudoch až dvadsať rokov. Z trstinovej melasy sa po zakvasení a destilácii získava pálenka, do ktorej sa pridáva mliečna šťava z kokosových orechov. Čím je jej viac, tým je svetlejší a lacnejší. Najchudobnejší Jamajčania ho používajú ako všeliek, proti bolesti zubov, na liečbu úpalu, na dezinfekciu rán, na podporu tvorby žalúdočných kyselín, mnohí v ňom samozrejme utápajú svoj žiaľ a samozrejme má svoje nenahraditeľné miesto aj v čiernej mágii.
Chlebovnik
Osobité postavenie na ostrove má chlebovník. Strom dorastajúci do výšky 18 metrov s plodmi vážiacimi dva až päť kilogramov, ktoré sa jedia namiesto zemiakov. Jamajka je domovom hudobných štýlov Reggae a Ska. Marihuana tu rastie ako burina. Jamajčania ju teda používajú úplne ku všetkému, varia z nej, robia z nej laná či odolné oblečenie. Napriek tomu, že fajčenie marihuany je trestné, Jamajčania jej fajčia veľa podobne ako sa v Tunisku fajčia vodné fajky.

0 komentářů:

Okomentovat