Svet nie je nebezpečný a riskantný. Práve naopak. Existujú však isté rizikové miesta a zúfalí ľudia, dokonca aj vo vašom rodnom meste, ale tie sú našťastie v menšine. V skutočnosti sa máte väčšiu šancu dostať do problémov doma, ako na ceste. Ponúkame vám niekoľko rozumných tipov, ako sa správať a postupovať na Vašej ceste.
1. Pohľad naspäť
Zvyknite si na letmý, kontrolný pohľad za seba vždy, keď sa chystáte na odchod z aktuálneho miesta. Cestovanie býva hektické. Pravdepodobne budete niesť viac vecí, ako keď ste doma. Máte väčšiu pravdepodobnosť, že si zabudnete nejakú časť batožiny alebo bundu či časopis na stolíku v kaviarni.
2. Rozdeľte svoje peniaze a odložte si ich na viacerých miestach
Keď ste doma, obyčajne máte všetky svoje peniaze a bankové karty na jednom mieste v peňaženke. No nerobte to, keď cestujete. Aspoň jednu časť peňazí uložte na iné miesto, pokiaľ možno nie pri Vašej osobe. Ak prídete o všetky svoje peniaze a karty na ceste, je veľmi ťažké si zaobstarať ďalšie a byť bez peňazí nie je vôbec zábavné.
3. Nikdy si neodkladajte peňaženku v zadnom vrecku nohavíc
Peňaženku odkladajte do predného, zatváracieho vrecka, niekde na vnútornej strane Vašej bundy či saka. Môžete si časť peňazí odložiť do opaska, ktorý ukryjete pod košeľu. Váš úkryt pre peniaze by mal byť vodotesný. Cestovanie býva sprevádzané aj zvýšenou tvorbou potu zo stresu. A Vy sa chcete cítiť na ceste v pohode.
4. Skenovať všetky hlavné dokumenty
Oskenujte si všetky cestovné dokumenty a pošlite si ich na Váš e-mail. Alebo si minimálne urobte fotokópie pasu a víz, cestovného poistenia atď. a uložte ich v oddelenej časti Vašej batožiny. Odporúčame však skenovanie a to v prípade, že by ste prišli o všetku batožinu.
4. Miestnym úplne nedôverujte
Je ťažké odhadnúť miestnych obyvateľov. Mali by ste byť obozretní, ide o Vaše osobné bezpečie. Existujú určité hranice, do akej miery by ste im mali veriť, hlavne ak vám chce niekto ukázať lacný hotel, prípadne robiť sprievodcu. Neodchádzajte s takýmto človekom na neznáme miesto alebo konzumovať jedlo či nápoje. Pozrite „Nepríjemnosti, finty a podvody“
Cestovné poistenie je dôležité hlavne kvôli zdravotnej starostlivosti, ak by ste ochoreli alebo sa zranili v zahraničí. Nemocničné náklady môžu rýchlo narásť do závratných výšok a to aj pre menšie zranenie. Poistenie stojí za to.
7. Nechajte sa zaočkovať
Pred odchodom navštívte lekára a v prípade potreby sa nechajte zaočkovať podľa typu cieľovej destinácie. Zistite si, aké preventívne opatrenia by ste mali dodržiavať. Pozrite „Zdravie na ceste a po návrate domov“
8. Prezentácia hojnosti
Myslíme tým verejnú prezentáciu Vašej hojnosti. A k ste na cestách v zahraničí, potom je viac než pravdepodobné, že ste bohatší než väčšina miestnych obyvateľov. Ukazujete tento fakt tým, že nosíte zlaté šperky a drahé hodinky či fotoaparát okolo krku. To nie je žiadúce. Robíte zo seba terč pre zlodejov. Nechajte svoje šperky doma a fotoaparát odložte do tašky, keď ho nepoužívate.
9. Niektoré veci je lepšie naučiť sa doma
Učiť sa jazdiť na motorke alebo skútri napríklad v Thajsku, kde denne zomrie 38 ľudí pri dopravných nehodách, nemusí byť práve najmúdrejšie. Nie všetky cestovné poistenia sa vzťahujú aj na úrazy na skútroch.
10. Skontrolujte oprávnenie a certifikáty inštruktorov
Ak si robíte odborný kurz (potápanie) alebo niečo riskantné ako bungee jumping, potom si vopred skontrolujte, či má prevádzkovateľ licenciu a dobrú úroveň bezpečnosti. Absencia licencie alebo bezpečnosti je zvyčajne dôvod, prečo je kurz lacnejší ako ostatné.
11. Nenechávajte svoje veci bez dozoru na verejnom priestranstve
Cestujúci nechávajú svoje tašky bez povšimnutia na zemi pri nohách alebo visieť zozadu na operadle stoličky, keď sú v kaviarňach či reštauráciách. Batožinu držte vo Vašom lone alebo popruhy tašky obviažte okolo vlastnej nohy.
12. Zachovajte pokoj pri prepade
Platí jednoduché pravidlo, že ľudia okolo Vám len ťažko pomôžu, ak Vás prepadli. Pri prepade sa snažte zachovať pokoj. Radšej sa dobrovoľne vzdajte svojej peňaženky, hodiniek a pod. To by nemal byť problém, hlavne ak máte poistenie a všetky svoje cennosti ste nechali doma. Dôležitejšie je zostať nezranený a vrátiť sa domov živý.
13. Nedávajte žobrákom almužnu
Existujú výnimky z tohto pravidla, napríklad mnísi, ktorí si pýtajú almužnu. Všeobecne však platí, nedávajte peniaze ľuďom na ulici. Okrem toho, že budete musieť ukázať na ulici, kde máte peňaženku, podpora žobrania nie je najefektívnejšie využitie vašich peňazí. Ak chcete pomôcť, potom robte dobrovoľnícku prácu v mieste určenia alebo darujte nejaké peniaze miestnej charite pre bezdomovcov.
14. Dávajte si pozor na používanie kreditnej karty v internetovej kaviarni
V internetovej kaviarni môžu mať nainštalovaný softvér, ktorý zaznamenáva Vaše heslá k e-mailu, kreditnej karte či bankovému účtu a pod. Pri akomkoľvek neštandardnom sa správaní softvéru napr. chybových hláseniach, neobvyklej žiadosti o opakované potvrdenie hesla a pod. Radšej skúste nájsť wifi zónu v nejakom hoteli, prípadne radšej zaplaťte v hotovosti.
15. Nehladkajte túlavé zvieratá
Túlavé zvieratá môžu mať besnotu a iné infekcie. Rovnako sa to týka aj opíc.
16. Váš najhorší nepriateľ môže byť Váš cestovný spoločník
Nenechajte sa nahovoriť spoločníkmi na ceste na návštevu riskantných miest. Ich nezodpovedné a nevhodné správanie Vás môže dostať do životu nebezpečných situácií. V takomto prípade bude vo Vašom najlepšom záujme sa s nimi rozlúčiť.
0 komentářů:
Okomentovat