Paríž, mesto kultúry, krásy, slávy, romantiky, zmyselnosti, zábavy, histórie a samozrejme módy. Nájdete tu snáď všetko, čo hľadáte a po čom túžite od luxusných butikov a nákupných centier, cez romantické miesta, výborné reštaurácie, zafajčené krčmičky, historické pamiatky, preslávené parížske uličky, kluby a divadlá. Paríž je hlavné a najväčšie miesto Francúzska a jedno z najkrajších miest na svete.
Nachádzajú sa tu pamiatky azda zo všetkých architektonických slohov. Je tu tiež supermoderná štvrť La Défense, plná mrakodrapov a supermoderných stavieb. Tu stojí aj najznámejšia moderná stavba Paríža Grande Arche, vybudovaná v roku 1989 k 200. výročiu Francúzskej revolúcie
alebo nezabudnuteľný Moulin Rouge (Červený mlyn) svetoznámy francúzsky kabaret, ktorý sa nachádza v štvri Pigalle na Boulevard de Clichy na úpatí Montmertu. Pred slávnym kabaretom Moulin Rouge, rodiskom francúzskeho kankánu, stoja ľudia nekonečný rad na vstup. Lascívny bulvár de Clichy bol pred stáročiami považovaný za štvrť chudoby. V súčasnosti je tu hlavná parížska tepna zábavy a erotiky s kasínami, barmi, kabaretmi a sexshopmi. Ešte hlboko do noci pulzuje zábavou a hrá paletou neónových svetiel.
La Défense je najmodernejšia časť Paríža. Leží severozápadne od centra na ľavom brehu Seiny a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Názov štvrte znamená v preklade obrana a je odvodený od pomníku La Défense de Paris postaveného na pamiatku vojakov, ktorí bránili Paríž počas prusko-francúzskej vojny. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov.
Celý komplex stojí na betónovej platni, pod ktorou sú garáže, podzemné cesty, metro, obchody. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a prirodzene parky. Najvyššími budovami celej štvrte sú veža Tour Total s výškou 187 metrov postavená v roku 1985 a Tour AXA s výškou 240 metrov. Grande Arche (Velký oblúk) je moderná stavba v tvare víťazného oblúka a je symbolom modernej štvrte La Défense. Predstavuje otvorenú kocku pokrytú sklom a bielym mramorom. Svojou výškou 110 metrov je dvakrát tak vysoká ako Víťazný oblúk na Place Charles-de-Gaulle a jej váha sa odhaduje na 30 tisíc ton. Pod Grande Arche sa nachádza stanica metra a prímestská železnica.
Eiffelova veža je asi najznámejším symbolom Paríža. Je pomenovaná podľa svojho staviteľa, architekta Gustava Eiffela. Veža bola postavená v rokoch 1887 – 1889 pri príležitosti dvoch udalostí, storočnice Francúzskej revolúcie a Svetovej výstavy. 4 piliere Eiffelovej veže sú pevne ukotvené v betónovom základe. Celá veža sa skladá výlučne zo železa. Potrebné železné diely boli vopred vyrobené v dielňach Eiffel & Cie a nakoniec kus po kuse poskladané na Martovom poli (Champs de Mars). Chladná a neúprosná estetika tohto monumentu priemyselného obdobia sa v radoch mnohých francúzskych intelektuálov stretla s odporom. Vo februári 1887 vyšla v novinách Le Temps petícia umelcov proti stavbe. Autori pamfletu nazvali Eiffelovu vežu zdochlinou bez života a podobne. Podpísané osobnosti sa ohradili voči neúcte k francúzskej estetickej histórii, ktorú ohrozuje taká príšerná a zbytočná stavba. Protesty však boli zbytočné. Po otvorení výstavy navštívilo vežu viac ako 2 milióny turistov a z Eiffelovej konštrukcie sa stala najmladšia atrakcia Paríža. Od 31. marca 1889, keď na jej vrchole umiestnili zástavu, až do dnešného dňa ju navštívilo viac ako 200 miliónov turistov z celého sveta
Musée d’Orsay je národné múzeum v Paríži na ľavom brehu rieky Seiny v 7. obvode Paríža. Je umiestnené v budove pôvodnej železničnej stanice, sprístupnené bolo v roku 1986. Nájdete tu umelecké zbierky maliarstva, sochárstva, nábytku a architektúry z rokov 1848 – 1914. Obsahuje vrcholné diela francúzskej secesie, prerafaelitov a ďalších smerov moderného francúzskeho umenia konca 19. a začiatku 20. storočia. Zbierky múzea pochádzajú zo zbierok múzea v Louvri (umelci zo začiatku 19. storočia), z múzea impresionistov a z Múzea moderného umenia. Obsahujú diela výtvarného umenia (maliarstvo, sochárstvo), modernej architektúry, ale aj vnútorného zariadenia (nábytok, úžitkové predmety), fotografie, grafiky.
Milovníci hudby môžu ísť na grandióznu operu alebo do zafajčených džezových barov, potom na kabaret a noc ukončiť v klube hrajúcom salsu alebo house. Počet kín a divadiel je nekonečný, zotaviť sa dá v štýlových baroch. Príjemné kaviarne a bary sú v okolí Canal St. Martin na Montmartre a v Saint Germain des Prés Classic. Nové trendy bary nájdete na Rues des Dames-Batignolles a v Marais. Juhoamerické rytmy pulzujú blízko Bastily, jazzové kluby okolo Châtelet a na rue des Lombards, elektronická hudba v Port de Tolbiac.
Latinská štvrť Odeon patrí študentom a intelektuálnej atmosfére, tiež malým kinám s klubovými filmami. Nočné kluby stojace za návštevu slávny Folies Pigalle, alebo Rex Club hrajúci house/electro, Kabaret Palais Royal, Maison Blanche, le Baron (M Alma-Marceau).
Miestni často používajú frázu “metro, práca, spánok”. Veľmi presne tak popisujú každodennú rutinu života. Metro je neoddeliteľnou súčasťou parížskeho života. Hoci vlaky sú často rozhegané a neudržiavané, zabezpečujú pohodlnú a bezkonkurenčnú prepravu. Takmer 150 kilometrov tratí sa tiahne podzemím Paríža, spájajúc stovky staníc po celom meste. Parížska prímestská železničná doprava zas spája vzdialené predmestia s významnými miestami ako je Châtelet, Port Royal a Musée d’Orsay. Dlhé prechádzky ulicami sa zdajú byť oveľa kratšie a zábavnejšie, ak sa zastavíte na pouličných trhoch Rue des Rosiers, Mouffetard, Buci, Montorgueil a Ile Saint Louis a občerstvíte sa v niektorej z mnohých takmer navlas podobných kaviarničiek. Okrem toho je mesto Paríž moderným priekopníkom v propagácii využívania bicyklov na osobnú prepravu. Vélib je jednou z najväčších sietí na svete na zapožičiavanie bicyklov. Parížska taxislužba bojuje s množstvom byrokratických predpisov a obmedzení. V dvojmiliónovom centre mesta s nepretržitým prílivom turistov je to vyhľadávaná forma prepravy. Počet taxíkov je ale značne obmedzený a pre potreby mesta nedostatočný. Odporúčame využívať taxíky iba ak je to absolútne nevyhnutné. Predídete tak dlhému čakaniu a zbytočnému stresu.
„Po francúzsky prosím“. Francúzi milujú svoj jazyk a v Paríži sa život točí okolo tohto jazyka. Jednoduchá konverzácia v miestnom jazyku má väčšiu váhu v Paríži, než je tomu v iných častiach sveta. Pozdravy sú takmer posvätné. Nikdy nevchádzajte do obchodu bez toho, aby ste pozdravili „Bonjour“ a vždy na rozlúčku „Au revoir“. Je to viac než len otázka slušnosti. Rešpektujte tradíciu a naučte sa niekoľko kľúčových fráz skôr, ako sa rozhodnete Paríž navštíviť.
0 komentářů:
Okomentovat