Ostrov Samos je nedotknutý kus gréckeho sveta, kde sa tradičný spôsob života miestnych ľudí dokonale skĺbil s turistickým ruchom. Leží v Egejskom mori a takmer sa dotýka tureckého pobrežia. Pre mnohých stále neznámy ostrov je rodiskom Pytagora, slávneho gréckeho filozofa a matematika, tyrana Polykratesa pochádzajúceho z rovnakej doby a údajne sa tu narodila aj bohyňa plodnosti Héra. Jeden z najzelenších a najhornatejších gréckych ostrovov ponúka pestré mestečká a malebné zákutia, obchody a obchodíky, ďalekú minulosť, cenné archeologické pamiatky a vykopávky, krásne modré pláže, výborné sladké víno, olivy a tradičnú grécku kuchyňu a unikátne stavby pravoslávnych kláštorov. Ostrov je opradený atmosférou gréckych bájí. Nachádza sa tu jeho najväčšia hora Kerkis (1434 m), známa aj z Odysseových ciest. Podľa niektorých zdrojov má názov ostrova pôvod vo fénickom jazyku a v preklade znamená „vyvýšené pobrežie“. Jeho rozloha je vrátane malých ostrovčekov 475 km2.
Veľmi živým a turisticky žiadaným strediskom je Pythagorion na juhovýchodnom pobreží Samosu. Pobrežné mestečko Pythagorion dostalo meno podľa svojho najslávnejšieho rodáka Pytagora. Zvyšky obrovského starovekého móla a prístavu pre kotvenie flotily 150 lodí, ktoré v 6. stor. pred Kr. stavali otroci z ostrova Lesbos, sa považujú za jedno z najpozoruhodnejších technických diel gréckej antiky. Mesto bolo obohnané dlhými mestskými hradbami s 35 vežami a 12 bránami. Z antiky sú tu tiež zvyšky rímskych kúpeľov, Polykratovho paláca, alebo základy vily z helénistickej doby, nad ktorou bola v 5. stor. postavená kresťanská bazilika. Na pahorku nad mestom stojí Kostol Metamorphosis a vedľa hrad Lykourgos Logothétis z r. 1822 – 1824, postavený na obranu proti Turkom. Neďaleko mesta je Kláštor Spilianí s malým kostolíkom Panagía Spilianí, postaveným vo vnútri veľkej jaskyne, ktorý uchováva starý obraz Panny Márie a svätý prameň Agiasma vedľa chrámu, pod pahorkom leží divadlo z čias antiky.
Heraion je unikátny komplex antických vykopávok ležiacich blízko mesta Pythagorion. Heraion je chrám bohyne Héry, ktorý bol v minulosti dvakrát väčší než Parthenon v Aténach. Návštevník sa tu môže prezrieť obetný oltár bohyne, grécke kúpele, zrekonštruovaný antický stĺp a mnoho ďalších nálezov starých 5000 rokov. Väčšina sôch a nálezov sa nachádzajú v múzeu v hlavnom meste Samos. Héraion bol s mestom Pythagório spojený 7 km dlhou, vydláždenou a priamou, tzv. Svätou procesnou cestou, ktorú lemovali početné sochy bohov a ľudí.
Hlavné mesto Samos je pomerne mladé, založené v r. 1832. Leží v severovýchodnej časti ostrova v zátoke Kólpos Vathéos. Od zátoky stúpajú svahy a úbočia s vínnou révou a olivami k starej časti mesta vo výške 80 m n. m., ktoré je vlastne historickým centrom dnešného hlavného mesta, s malebnými úzkymi uličkami a typickými domami s vikiermi a vyčnievajúcimi hornými poschodiami, ktoré bolo osídlené už od polovice 16. storočia. Staroveký Samos sa nachádzal asi 12 km od novej časti mesta, na území neskoršieho Pythagória. Mestský park je oázou pokoja, na konci ktorého stojí kostolík Agios Spyrídonos, stará radnica, archeologické múzeum s dobre zachovanými antickými nálezmi. Najvýznamnejším exponátom je 5 m vysoká socha nahého mladíka vytesaná z mramoru tzv. Kouros z r. 580 – 570 p. n. l. Je to najväčšia socha, aká bola kedy nájdená v Grécku. Zaujímavosťou múzea je aj socha ženy v nadživotnej veľkosti pochádzajúca z rovnakého obdobia ako náprotivok Héry z Cheramya, ktorú našli vo svätyni Héry a dnes patrí medzi najslávnejšie antické exponáty v parížskom Louvri. Juhovýchodne od mesta sa nachádza osada Paleokastro známa hradom zo začiatku 17. stor. Na juhovýchode od mesta sú krásne a malebné pláže Mikri Laka Bay, Kerveli, Posidonia a najmä obľúbená Psili Ammos, ktorá má dvojníčku rovnakého mena aj na juhozápade ostrova.
Eupalinov vodovod je dlhý 1 026 m a okolo 1,80 m vysoký a rovnako široký vodovodný tunel zo 6. stor. p. n. l., ktorým sa do mesta privádzala voda z Megary cez stred kopca. Je to unikátne technické dielo z antickej doby, svojho druhu prvé na svete. Ide o tunel prepočítaný priamo Pytagorom. Tunel bol vykopávaný paralelne z dvoch strán hory a vďaka dokonalým matematickým prepočtom sa obe cesty spojili takmer uprostred. Odchýlka bola iba 5cm. Pôvodne slúžil ako prívod vody do hlavného mesta, neskôr tiež ako tajný priechod v prípadoch obliehania mesta. Paradoxné je, že práve vďaka tomuto tunelu Turci dobyli zatiaľ nedobytné mesto.
Kokkari je malebné letovisko patriace k najkrajším mestečkám ostrova s najkrajšími plážami na celom ostrove. Rozprestiera sa priamo na pobreží a na kúpanie a vodné športy ponúka svoju krásnu dlhú kamienkovú pláž. Mestečko začali stavať v 19. stor. na základoch staršej kresťanskej osady a bolo len prístavom horskej osady Mitilini. Napriek rozvoju turizmu si mesto zachovalo tradičný ráz a staré dedinské jadro natesnané v malom zálive, ktorý z obidvoch strán chránia skalnaté výbežky.Tradičné taverny, reštaurácie s gréckou i medzinárodnou kuchyňou, bary, diskotéky a mnoho ďalších zariadení pre pobavenie a strávenie voľného času vo dne i v noci nájdete takmer na každom kroku. Tiež hotely sú priamo s výhľadom na more. Asi 2 km na západ sa nachádzajú krásne, sčasti štrkové a sčasti piesčité pláže v objatí skál, tieňov borovíc a priezračnej smaragdovej vody, Tsamadou a Lemonakia.
Letovisko Kampos dostalo svoje pomenovanie podľa prvej reštaurácie a hotela obývateľného v tomto mieste. Nachádza sa na juhozápadnej časti ostrova Samos. Poloha letoviska ponúka ideálne miesto na kúpanie a tiež atmosféru, ktorú tu dokresľuje úpätie najvyššej hory ostrova Kerkis. Takmer dvojkilometrová pláž je prevažne piesočnatá s kamienkami a len miestami prechádza do štrkovej. Toto miesto ešte nie je tak obsadené turistami, takže kto hľadá príjemnú pokojnú dovolenku, určite tu bude na správnom mieste. Taverny sú tu na každom kroku rovnako ako služby menších obchodov so suvenírmi, minimarketov, barov, reštaurácií a kaviarní pozdĺž pláže. Neďaleko letoviska je aj vyhlásená piesočná pláž Psili Amos (cca 3 kilometre).
Mestečko Chóra bolo do r. 1854 hlavným mestom ostrova. Nájdeme tu staré dláždené uličky lemované výstavnými domami. Rozvíjajúcim sa letoviskom v oblasti je prímorské mestečko Potokaki, južne od Chóry, s nádhernou plážou, ktorá sa ťahá v zálive Tigani Bay od Pythagória po niekdajšiu rybársku osadu a letovisko Ireon. Patrí medzi najväčšie pláže Egejského mora. Priamo na pláži sa nachádza rozľahlý hotelový rezort Doryssa Bay s bazénom a ponukou vodných športov.
V Mytilinii sa nachádza paleontologické múzeum uchovávajúce fosílie prehistorických živočíchov nájdených v tejto oblasti. Obec bola v minulosti známa pestovaním tabaku, ktorého sa tu ročne dopestovalo 1 280 ton, dnes sa pestujú najmä olivy. Asi 3 km východne stojí jeden z posledných kláštorov na ostrove Agia Triáda (sv. Trojice) z roku 1824.
Dedinka Mavratzi v minulosti známa výrobou keramiky leží vo výške 350 m n. m. na južných svahoch pohoria. Asi 3 km južnejšie stojí Kláštor Timios Stavros (sv. Kríža), jeden z najkrajších, najbohatších a najstarších na ostrove (1566 – 1582) so vzácnymi freskami a nádherným ikonostasom z r. 1840 vyrezaným z lipového dreva.
Mestečko Marathokámpos v preklade „Feniklová pláň“ pre rozšírený fenikel v tejto oblasti. Leží asi 4 km od brehu rovnomenného zálivu, vo výške 250 m n. m. so svojráznymi na seba nalepenými domami, úzkymi uličkami, malými námestíčkami, schodiskami či oblúkmi. Na jeho južnom konci stojí malý Kláštor Panny Márie z r. 1887. Na úbočiach pohoria Kerkis sa nachádza niekoľko pozoruhodných kláštorov a kostolov. Panagía ti Sarantaskaliotissa (Kostol Panny Márie „40-tich schodov“) postavený v 10. stor. v tzv. Pytagorovej jaskyni na jv. strane úbočia Kerkis, prístupný je po 40 schodoch vytesaných v skale a údajne sa v jaskyni ukrýval Pytagoras pred tyranom Polykratom. Evangelístria tou Kérki tí Agios Vasíleios (svätý Vasiľ) je najstarší kostolík na Samose postavený v 10. stor. vo výške 700 m na južnej strane Kerkisu, západne od mesta Marathokámpu. Chodník vedie ďalej popri Kaplnke proroka Eliáša vo výške 1 170 m na najvyšší vrchol celého ostrova Vigla (1 443 m n. m.) s krásnym výhľadom, ktorý je zároveň druhým najvyšším v celej Egejskej oblasti.
Osada Drakei sa považuje za najodľahlejšie miesto na ostrove. Vedie z nej kľukatá cesta asi 5 km na štrkovú pláž pri osade Agios Isidoros s prírodným prístaviskom a malými lodenicami, kde sa stavajú tradičné drevené člny. Pri Drakai je aj štrková pláž Vársamo s tavernou a izbami na prenájom. V okolitej horskej oblasti Askitaria sa nachádza mnoho kaplniek, niektoré sú umiestnené priamo v jaskyniach.
Neo Karlovasi je prístavné a druhé najväčšie mesto na severnom brehu ostrova. Mesto tvoria tri časti. Centrom je Neo Karlovasi, západne je Meseo Karlovasi a o ďalší kilometer je Paleo Karlovasi zo 16. stor., postavené na základoch antickej Gorgyie, skryté pod kopcom Agia Triáda, kde sa pri mori nachádza prístav. Karlovasi je sídlom Matematickej školy Egejskej univerzity založenej v r. 1984 v Mytilíni na ostrove Lesbos. V okolí vyvierajú horúce pramene. Sú tu tradičné domy, krásne malé námestie so starými kaviarničkami a veľkým platanom. Západne od prístavu sa nachádza malebná štrková pláž Potami v krásnom prostredí skál. Ešte ďalej na západ sú uprostred nádhernej prírody dve pláže, malá Mikro Seitani a veľká Megalo Seitani Beach, ktoré ležia v chránenej oblasti s výskytom tuleňov stredomorských.
Ostrov Samos je ideálnym miestom pre strávenie pokojnej dovolenky bez veľkých davov turistov, ale pritom s nádhernou prírodou, krásnymi plážami i mnohými historickými pamiatkami.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat