Najjasnejšia, vznešená, žiariaca či úctyhodná Benátska republika. Rovnako námorná veľmoc či kozmopolitná metropola. Dlhých 1100 rokov trvala história štátu, ktorý nám po sebe zanechal snáď najúžasnejšie mesto na svete, Benátky. Mnohé mestá majú rozmanité umelecké diela, avšak Benátky sú samé jedným veľkým umeleckým dielom. Jedinečnosť Benátok má ešte ďalší rozmer o ktorom sa v publikáciách príliš nepíše. Mesto, v ktorom sa v hlavnej turistickej sezóne musí návštevník predierať pomedzi davy turistov v tlačenici medzi Rialto a Námestím svätého Marka. Nič nie je jednoduchšie, ako sa v Benátkach stratiť a ocitnúť sa v tomto labyrinte uličiek rovnako ako Theseus bez Ariadninej nite. Vtedy je namieste hľadať ten najznámejší orientačný bod v Benátkach, Námestie svätého Marka.
Desiatky benátskych námestí sa v tunajšom osobitnom dialekte nazývajú Campo alebo Campiello. Campo leží vždy pred kostolom a v minulosti mávalo často aspoň na časti svojej plochy záhrady. V súčasnosti je väčšina námestí značne stiesnených. Sú obstavané dookola obytnými domami a zbieha sa k nim niekoľko ulíc. Jedno jediné námestie v Benátkach sa tomuto rozdeleniu vymyká a teší sa z výsady niesť tradičné talianske označenie Piazza. Hovoríme o Námestí svätého Marka. Jeho celé meno však domáci skoro vôbec nepoužívajú. Pre nich je to proste Piazza. Je to hlavné benátske námestie. Vzniklo v 9. storočí ako malé priestranstvo pred Bazilikou svätého Marka. Je to nielen centrum Benátok, ale aj najnižšie položené miesto v meste a zároveň slúži ako orientačný bod pre väčšinu návštevníkov. Námestie svätého Marka s najslávnejšími stavbami mesta predstavuje tradičné miesto každého návštevníka, ktorý kedy zamieril do Benátok. Je to miesto plné turistov, ktorí tu kŕmia povestné holuby, i miesto, kde sa konajú promenádne koncerty či slávnostné ceremónie. Dlžka námestia je 175m a šírka 56-83 metrov. Námestie svätého Marka tvorí s nadväzujúcim menším námestím tzv. Piazzetta San Marco, ktoré sa otvára k moru, jedinečný architektonický komplex. Z troch strán ho obklopujú reprezentatívne budovy bývalej Benátskej republiky, štvrtú stranu tvorí Bazilika svätého Marka. Už Napoleon hovoril o Piazze ako o “najkrajšom salóne Európy” a nebol zďaleka jediný, koho toto miesto uchvátilo. V roku 1807 nechal na západnej strane námestia priamo naproti bazilike Sv. Marka strhnúť kostol San Geminiano, ktorý tu stál od konca 11. stor. a namiesto kostola vznikla klasicistická stavba nazývaná Ala nuovissimo či Ala Napoleonic, ktorá uzavrela námestie a prepojila budovy Starej a Novej prokuratúry.
Dominantou námestia j e 96,9 metrov vysoká veža zvonice Campanile di San Marco. Z plošiny je krásny výhľad na celé Benátky i na ostrovy lagúny. Pri päte veže je budova zvaná Loggettta v minulosti slúžiaca palácovej stráži. Hodinová veža, Torre dell´Orologio bola postavená v roku 1496-1499 a bola pomenovaná podľa známych hodín, ktorých mechanizmus uvádza do pohybu dvoch ,,murínov“ búchajúcich na zvon. Okolo hodinovej veže je priechod do vnútornej časti mesta.
Bazilika svätého Marka alebo Chrám svätého Marka je sakrálna stavba predstavujúca dominantu a turisticky najpríťažlivejší objekt námestia. Upúta už jeho celkový vzhľad s bohato členeným priečelím a kupolami. Bazilika stojí na mieste, kde sa už v rokoch 828 spomína kostol založený svätým Teodorom. Možno povedať, že chrám je po architektonickej stránke symbiózou byzantského, gotického a renesančného stavebného slohu. Nazýva sa aj ,,Zlatá bazilika”. Pôdorys chrámu je v tvare gréckeho kríža s kupolou nad každým ramenom a s veľkou centrálnou kupolou nad miestom pretínania ramien. Nápadné sú najmä mozaiky na štítoch obrátených do námestia ako aj v arkáde portálov. Významnou pamiatkou je mohutný štvorzáprah koní. Vstupnú časť baziliky tvorí átrium lemujúce jej tri strany. Pravé krídlo átria bolo uzatvorené a boli do neho vstavané krstiteľnica a kaplnka Zen. Ľavé rameno je otvorené s prekrásnou Kvetinovou bránou zdobenou reliéfmi s rastlinnými motívmi. Najcennejšou umeleckou prácou v bazilike je prenosný oltár zvaný Pala d’Oro. Ide o vzácne a jedinečné byzantsko-benátske zlatnícke dielo nesmiernej hodnoty. Skladá sa z viac ako osemdesiatich emailových tabuliek vsadených v harmonickej kompozícii do zlatého ingotu obdĺžnikového tvaru, ktorý je ešte vykladaný nespočetným množstvom drahokamov.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat