neděle 1. září 2013

Najkrajšie bavorské zámky

neuschwanstein-zamok-1
V Bavorsku na úpätí Álp v blízkosti jazera Alpsee v nádhernom prírodnom prostredí sa nachádzajú 3 rozprávkove hrady.
Hohenschwangau
Hrad Hohenschwangau
Hrad Hohenschwangau
Prvá zmienka o hrade Hohenschwangau sa nachádza v záznamoch z 12. storočia. Až do 16. storočia, jeho majitelia boli rytieri zo Schwangau. V nasledujúcom období sa niekoľkokrát menili jeho majitelia. Počas rôznych vojen bol čiastočne zničený.
V roku 1832 neskorší kráľ Maximilián II., otec kráľa Ľudovíta II., získal zrúcaninu a hrad prebudoval podľa pôvodných plánov. Rozhodol sa vytvoriť rozprávkový hrad s ozdobnými vežami a vežičkami, balkónmi a  stĺpmi. Bol tak očarujúci, že keď kráľov otec, Ľudovít I., ho videl prvýkrát v roku 1844, vykríkol úžasom: “Hohenschwangau je naozaj rozprávkový hrad”. Po jeho dokončení to bolo letné sídlo bavorskej kráľovskej rodiny. Slávny bavorský kráľ Ľudovít II. každé leto strávil niekoľko týždňov na hrade Hohenschwangau.
Interiér
Hohenschwangau - interiér
Hohenschwangau – interiér
Najväčšia miestnosť v zámku Hohenschwangau sa nazýva Sieň hrdinov. Hrdinovia minulosti sú vyobrazení v rôznych scénach. Ďalej je tu spálňa kráľovnej Márie, matky kráľa Ľudovíta II. Kráľ Maximilián II. túto izbu zariadil po jeho návrate z jeho ceste naprieč Tureckom a Gréckom v rokoch 1832 a 1833. V obývačke kráľovnej sa nachádza veľký strieborný luster zdobený labuťami a heraldický obraz o hrade.
Šatňa kráľa Maximiliána II. a kráľa Ľudovíta II. slúžila tiež ako hudobná miestnosť. Klavír, ktorý sa tu nachádza, bol pravdepodobne jedným z tých, na ktorých hrával hudobný skladateľ Richard Wagner, keď bol v zámku Hohenschwangau. Zaujímavá je taktiež spálňa kráľa Ľudovíta II., v ktorej sa na strope nachádza obloha so svetielkejúcimi hviezdami a mesiacom.
Kaplnka bola postavená v novogotickom štýle počas života kráľa Maximiliána II. Ešte aj dnes sa tu vykonáva svätá omša.
Neuschwanstein
zámok Neuschwanstein
zámok Neuschwanstein
Je jedným z najkrajších zámkov v Európe.   Nachádza sa na ťažko prístupnom kopci nad obcou Hohenschwangau  pri meste Füssen v juhozápadnom Bavorsku. Otvorený pre verejnosť bol v roku 1886, po smrti kráľa Ľudovíta II.. Kráľ postavil hrad, aby sa stiahol z verejného života. Jeho súkromný úkryt si teraz si prezerá množstvo ľudí. Neuschwanstein je jedným z najpopulárnejších hradov a zámkov v Európe. Každý rok navštívi tento rozprávkový hrad 1,4 milióna ľudí.
Zámok Neuschwanstein je postavený na skalnatom útese, z ktorého je nádherný výhľad na alpské jazero. Avšak pohyb v týchto priestoroch musí byť priebežne monitorovaný a strmé skalné steny musia byť opakovane zaisťované. Drsné podnebie má taktiež negatívny vplyv na vápencové fasády, ktoré budú musieť byť rekonštruované v priebehu nasledujúcich rokov. Tento nádherný zámok sa stal predlohou pre rozprávky Walta Disnyeho. Najkrajší pohľad na zámok sa ponúka z mostu Marienbrücke (44 m dlhý a 90 m vysoký), ktorý vedie cez roklinu Pöllatschlucht.
Neuschwanstein = interiér
Neuschwanstein – interiér
Zámok Neuschwanstein – to sú aj moderné technológie v stredovekom šate. Izby a kráľovská rezidencia boli vybavené teplovzdušným ústredným vykurovaním. Tečúca voda bola k dispozícii na každom poschodí a kuchyňa mala teplú aj studenú vodu. Toalety mali splachovací systém. Kráľ používal elektrický zvonček pre zavolanie svojich služobníkov. Na treťom a štvrtom podlaží boli dokonca telefóny. Jedlo bolo medzi poschodiami dopravované výťahom.
Najnovšie technológie bola tiež použité počas výstavby. Žeriavy boli poháňané parnými strojmi.
Jedným z osobitných rysov Neuschwansteinu sú veľké okenné tabule. Okná tejto veľkosti neboli bežné počas éry Ľudovíta II.
V hrade je možné vidieť izby služobníctva s autentickým dubovým nábytkom, apartmány a reprezentačné miestnosti kráľa, jedáleň, spálňu, salón, študovňu, kuchyňu a rezidenciu.
Linderhof
zámok Linderhof
zámok Linderhof
Zámok Linderhof sa nachádza v juhozápadnom Bavorsku neďaleko opátstva Ettal. Je najmenší z troch zámkov postavených kráľom Ľudovítom II.
Keď sa Ľudovít II. sa stal kráľom v roku 1864, zdedil od svojho otca horáreň a v roku 1869 začal s rozšírením budovy. V roku 1874 sa rozhodol ju prestavať . Boli vytvorené tri nové izby a schodisko. Drevený interiér bol obložený kamennými fasádami. Hoci Linderhof je oveľa menší než zámok vo Versailles, je zrejmé, že tento zámok bol jeho inšpiráciou.
Interiér
linderhof3Zrkadlová sieň bola využívaná kráľom ako obývacia izba, kde čítal a pozoroval odrazy svetla sviečok v zrkadlách. Paralelné umiestnenie niektorých zrkadiel vyvolávajú ilúziu nekonečnej ulice.
V hudobnej miestnosti sa nachádza Aeolodion, nástroj, ktorý je kombináciou klavíra a harmoniky. Scény na stenách sú namaľované na hrubé plátno, napodobňujú skutočné gobelíny.
V jedálni je možné vidieť ružové a modré skrine, porcelán s čínskymi kvetmi. Spálňa je najväčšia miestnosť v paláci, ktorú zdobí krištáľový luster so 108 sviečkami.
V okolí zámku sa môžete pokochať nádhernými záhradami. Uvidíte tu prekrásne kvetinové záhony, fontána. V skale sa nachádza umelo vytvorená jaskyňa Venus Grotto. Slúžila na súkromnú ​​prezentáciu opier Richarda Wagnera. Má malé jazero a jeden z prvých elektrických systémov svietidiel. Svetlá mohli dokonca meniť farbu podľa hudby.

0 komentářů:

Okomentovat