Nehľadajte ju nad strechami Istanbulu alebo iných tureckých miest. Nájdete ju za kamenným múrom pri hlavnej triede starej časti macedónskeho Tetova v blízkosti rieky Pena. Nazýva sa Šarena džamija, čo v preklade znamená Maľovaná mešita. Okrem neuveriteľnej výzdoby je zvláštnosťou aj to, že jej prvotnú výstavbu financovali dve sestry z Tetova a nemala výrazne upravené vonkajšie okolie.
Tetovo sa nachádza v severozápadnej časti Macedónska na úpätí planiny Šar na riečke Pena cca 16 km od hraníc s Kosovom. Územie dnešného mesta bolo osídlené už v neolite. Medzi najvýznamnejšie pamiatky v meste Tetovo patrí Maľovaná mešita Šarena džamija. Z ďalších islamských stavieb sa tu zachovalo dervišské posvätné miesto Arabati Baba Tekke z 16. storočia, kľudné miesto so záhradou, modlitebňou, knižnicou, jedálňou, spálňami a mramorovou fontánou v drevenom pavilóne.
Nad mestom sa rozkladajú tiež ruiny tetovskej pevnosti postavenej Turkami na začiatku 19. storočia ktorá bola zničená počas Balkánskych vojen v rokoch 1912-1913. Medzi cenné historické stavby patrí aj kláštor Lešok s kostolmi sv. Athanasius a Panny Márie. Najstarším kresťanským kostolom v meste Tetovo je kostol sv. Cyrila a Metoda. Pôsobia tu aj dve vysoké školy, štátna Tetovská univerzita a súkromná Univerzita juhovýchodnej Európy. V súčasnosti žije v meste Tetovo cca 80 tisíc obyvateľov. Pri návšteve mesta je vhodné byť ostražitý, Tetovo má totiž najvyššiu kriminalitu hneď po hlavnom meste Skopje.
Mešita bola pôvodne vybudovaná v roku 1438 a neskôr kompletne prestavaná v roku 1833 vtedajším vládcom mesta Pashom a jeho synom. Avšak terajšiu malebnú podobu získala až v prvej polovici 19. storočia, kedy sa mesto spamätávalo z následkov veľkého požiaru. Mešita má štvorcový pôdorys s rozmermi 10 x 10 metrov. Postavená je zo starostlivo opracovaných kameňov pochádzajúcich z jej predchodkyne. Pomerne drobná stavba okamžite upúta pozornosť. Na jej vonkajšej omietke snáď nenájdete jediný štvorcový meter, ktorý by nebol vyzdobený oslnivými farbami. Táto výzdoba je rovnako unikátna v tom, že sa nejedná o keramickú dekoráciu ako tradične u iných mešít, ale práve o maľby s kvetinovými vzormi. Steny mešity a celková maľovaná výzdoba je v Osmanskom barokovom slohu. Pestré odtiene modrej, zelenej, červenej aj okrovej sú zvolené tak, aby na obvodových stenách vytvárali geometricky tvarovanú ilúziu mramorového obloženia, vrátane ozdobných reliéfov. Na prípravu farieb a glazúry použitých pri výzdobe a dekorácii mešity sa použilo viac ako 30 000 vajec. Na severnej strane mešity dominujú motívy s rastlinnými dekoráciami. Prekvapivým dojmom pôsobí štylizovaný symbol šesťcípej hviezdy. V súčasnosti dopĺňajú výzdobu mešity mnohé kvety umiestnené na nádvorí.
V roku 1991 Islamská komunita v Tetove postavila okolo mešity múr v klasickom osmanskom štýle a v roku 2010 bola ukončená aj rekonštrukcia vonkajších nástenných motívov a obrazov.
Farebná mešita v Tetove je jednou z najkrajších mešít v tejto časti Európy s krásnou výzdobou vonkajších častí aj interiéru. Farebná mešita je v mnohých ohľadoch jedinečná, vrátane neodškriepiteľnej skutočnosti, že priťahuje pozornosť mnohých návštevníkov.
Galéria
0 komentářů:
Okomentovat