Kuba nie je len o pouličných kapelách, kubánskom rume, cigarách, starých amerických naleštených autách či vlniacich sa Kubánkach v rytme salsy. Ľudia si tu vedia život užiť so skutočným nadhľadom. Veď peniaze sú v tejto krajine zbytočné. Aj tak sa nedá nič kúpiť. Okrem úžasne temperamentnej kultúry je to akýsi socialistický skanzen. Skutočná Kuba začína až za Varaderom. Ak sa vyberiete mimo hotelového rezortu, zažijete realitu kubánskeho života, ktorá v mnohom pripomína časy spred dvadsiatich rokov s všadeprítomnými symbolmi kubánskej revolúcie.
Víta vás najväčší ostrov v Antilách. Krajina Che Guevaru, Fidela Castra a spisovateľa Ernesta Hemingwaya. Na tomto mieste rumu, tabaku, cukru a hudby ste vrúcne vítaní jeho pohostinnými obyvateľmi. Kubánska kultúra vychádza z kombinácie pôvodného etnického obyvateľstva, španielskych a afrických tradícií, čo sa odráža vo všetkých kultúrnych prejavoch. Na osobnosť Kubáncov má najsilnejší vplyv nepochybne hudba. Africký otroci priniesli rozmanité rytmy a rituálne tance. Tie sa miešaním so španielskymi flamenco gitarami najvýraznejšie prejavili v rumbe, salse, mambe a flamencu. Kubánci majú hudbu v krvi. Tancujú starí aj mladí, pod šírim nebom, v baroch aj na uliciach.
Hlavným úsilím takmer každého človeka v produktívnom veku je v pracovný deň nepracovať a cez víkend už ani náhodou. Kubánske mestečká majú svoje barokové námestia s fontánami, zelenými stromami a množstvom stolíkov, ku ktorým sa dá počas pracovnej doby posadiť a zahrať si partičku šachu alebo domina.
V meste Santiago de Cuba narazíte v každej štvrti na vyhrávajúcu pouličnú kapelu. A ľudia naozaj tancujú. Hoci aj pred oknami svojich kancelárií za bieleho dňa. Vošli sme do jednej cestovnej kancelárie. Miestnosť bola zariadená bežnými technickými zariadeniami, ako hocikde inde vo svete. Pri počítačoch nikto nesedel. Zamestnanci spolu posedávali pri konferenčnom stolíku, veselo sa rozprávali pritom pofajčievali a volali nás k sebe. Zrejme videli v našich tvárach prekvapený pohľad. „Na Kube nikto veľa nepracuje, nepotrebujeme zarobiť viac peňazí. Nie je si tu aj tak čo kúpiť,“ zaznelo vysvetlenie.
Miestni sprievodcovia, hoteliéri, taxikári a ďalší, ktorí už zistili, že sa turisti dajú ľahko obrať o peniaze, sú považovaní ostatnými Kubáncami za bláznov, ktorí sa chcú v živote len nadrieť. Kapitalizmus sa často považuje za zbytočnú drinu. V tomto prostredí sa vlastne ani neoplatí pokúšať sa vybudovať nejaký biznis. Nikdy neviete, kedy vám ho štát zruší. Oni neriešia ako prežiť, ale ako sa zabaviť.
Pokiaľ Kubánci nepracujú, vyrážajú na dovolenku do lacných kempov. Kempy sú najlacnejšou možnosťou ubytovania. Život v nich prúdi v štýle salsy a karaoke s pravou latinskoamerickou atmosférou. Večer si na balkóne malej chatky nalievame biely rum a poslúchame šumenie mora a prenikavé latinskoamerické hity. V bare sa alkohol podáva len pomenej, ale o to viac sa tancuje. Usmievavé Kubánky sa vlnia. Neostáva nič iné len sa naučiť salsu.
Zabudnite na Varadero, kam majú miestni Kubánci zákaz vkročiť. Asi aby nenarušili blažený odpočinok vystresovaných belochov. Našťastie Varadero nie je jediným miestom s krásnymi plážami. Požičiavame si auto a ideme objavovať tú pravú kubánsku plážovú atmosféru. Zastavili sme pri neznámej obrázkovej pláži s belostnými skalami, o ktoré sa treštia vlny. O kúsok ďalej sa bozkáva postarší pár, na druhej strane hrdzavie starý vrak lode. Romantika má mnoho tvári. Prešli sme po moste na ostrov Cayo Juítas, ktorý je obsypaný neskutočným bielym pieskom. Tu už nájdete aj luxusné reštaurácie a pár slnečníkov. Večer sme sa zastavili v malom pobrežnom mestečku Siboney pod masívom Gran Piedra. Špinavá pláž je akoby obsypaná mladými Kubáncami. Nečudujte sa, ako morská voda a kubánsky rum uvoľňuje mravy. Toto je však tá pravá Kuba. Takú na pláži Varadero určite nenájdete. Miestni nás volajú medzi seba. Spievame a tancujeme s nimi do neskorej noci. Na druhý deň sme sa vybrali do rybárskej osady Cabo Cruz na samom cípe národného parku Desembarco Del Granma. Tu nenájdete pláže a opaľujúcich sa turistov, ale vaša pokožka a šaty nasiaknu vôňou rýb a morských plodov, ktorú pocítite ešte dlho po vašom odchode.
Posledný deň sme strávili v Trinidade. Je to miesto vhodné na viacdenný oddych a zároveň vám neunikne typická kubánska atmosféra. Pláže sú tu nádherné a existuje množstvo možností výletov po okolí napríklad na bývalé cukrové plantáže alebo do hôr.
Staré americké autá patria ku kubánskej každodennosti. Kubánci ale nepatria medzi zberateľov historických modelov ani automobilových nadšencov. Starajú sa o ne z čisto pragmatických dôvodov, aby nemuseli chodiť pešo. Domy a ich fasády sú často v dezolátnom stave. Hovorí sa, že v starej časti Havany spadne každý deň jeden dom. Peňazí je málo, o to viac medzi ľuďmi kolujú potravinové poukážky. Úsmev, nekonečné rozhovory a tanec sú našťastie zadarmo.
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat