Ekvádorské súostrovie Galapágy (Korytnačie ostrovy) leží uprostred Pacifického oceánu, presne na rovníku a asi 1 000 km od Ekvádoru ležiacom na juhoamerickom kontinente. Sú obmývané krištáľovo čistými vodami tyrkysovej farby. Súostrovie má rozlohu 7 844 km² a žije tu asi 31 000 obyvateľov. Hlavné mesto je Puerto Baquerizo Moreno na ostrove San Cristóbal. Súostrovie tvorí 19 ostrovov ležiacich vo vulkanickej oblasti na sútoku troch morských prúdov. Iba štyri z devätnástich ostrovov sú obývané a to Santa Cruz, Isabela, San Cristobal a Floriana. Vulkanické procesy, ktoré ostrovy formovali, spolu s ich úplnou izoláciou, viedli k vývoju unikátnych druhov fauny, ako sú leguány morské, korytnačky slonie a mnoho druhov piniek, ktoré inšpirovali Charlesa Darwina k vysloveniu jeho evolučnej teórie o vývoji druhov. Zvieratá sú mimoriadne pokojné a neboja sa ľudí, pretože nemajú dôvod pokladať ich za nepriateľov.
Korytnačka slonia (Geochelone nigra) je najväčší žijúci pozemný druh korytnačky. Žije len na Galapágach a dožíva sa viac ako 100 rokov. Dosahuje váhu až 250 kg.
Na pobrežných skalách môžete obdivovať leguány morské. Jediné leguány, ktoré šplhajú po ponorených skalách a ožierajú morské riasy.
Pri ceste na Galapágy môžete nasadnúť na palubu niektorej z lodí z ktorej budete podnikať výlety na súš. Druhá možnosť je ubytovať sa na niektorom z ostrovov a prepravovať sa medzi ostrovmi trajektami alebo loďkami. Pobyt na lodi je tá drahšia možnosť. Pokiaľ sa ubytujete na ostrovoch, tak sa určite nedostanete na všetky ostrovy. Pobyt na ostrovoch je veľmi drahý a kvôli nedostatku konkurencie tu nenájdete ani uspokojivé služby. Život tu však plynie pomalým tempom a v žiadnom ročnom období nestretnete veľa turistov. Vzduch je presýtený provinčnou atmosférou bez veľkých hotelov a hromadnej turistiky.
Väčšina návštevníkov pristane na letisku ostrova Santa Cruz. Odtiaľ presadajú na paluby vyhliadkových lodí, iní zostávajú na pevnine a vydávajú sa preskúmať ostrov.
Santa Cruz alebo ostrov osamelého Georga s mestom Puerto Ayora s najlepšou infraštruktúrou, hotelmi, reštauráciami a rušným prístavom je najcivilizovanejší a zároveň druhý najväčší ostrov Galapág. Nájdeme tu najdlhšiu asfaltovú cestu, ktorá pretína ostrov naprieč a spája letisko Baltra s Puerto Ayora. Zo zaujímavých miest tu môžeme navštíviť Darwinovu záchrannú stanicu zvierat alebo Primicias Ranch, ktorý sa nachádza vo
vnútrozemí ostrova, kde môžete pozorovať korytnačky slonie vo voľnej prírode. Ostrov ponúka príležitosť prejsť sa podzemím cez niektoré z lávových tunelov.
Nájdete tu nádhernú pláž Tortuga Bay, lávové štrbiny s vyhrievajúcimi sa žralokmi alebo priezračný prameň v skalnej rozsadline nazývaný Grietas.
Najväčší ostrov je Isabela. V jedinom mestečku ostrova Puerto Villamil, v ktorom sa zastavil čas, nenájdete jedinú asfaltovú cestu a iba zopár hotelíkov natlačených vedľa seba, kde sa turisti miešajú s miestnymi obyvateľmi.
Masová turistika tu ešte nedorazila. Snáď najzaujímavejším miestom na ostrove je kráter sopky Sierra Negra, ktorý sa považuje za druhý najväčší kráter na svete, hneď za africkým Ngorngoro. Kráter s priemerom 10 km leží
vo výške 1 100 m. Výstup k hrane krátera trvá približne hodinu. Naskytne sa vám úchvatný pohľad na lávové polia hlboko pod nohami. Po hrane krátera vedie cesta k výhľadom na najvyšší galapágsky vulkán Wolf, ktorý je vysoký 1 707 m. Na ostrove sa nachádza unikátna rezervácia Cape Rosa, kde chladnúca láva vytvorila v mori labyrinty ostrovčekov a prírodných mostov.
zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
0 komentářů:
Okomentovat